T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Sebzecilik Artsın, Üreticilerin Yüzü Gülsün Projesi

Yayın Tarihi : 17.05.2024

İl Müdürü Oktay Öcal “Sebzecilik Artsın, Üreticilerin Yüzü Gülsün Projesi" kapsamında Süleymanpaşa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde düzenlenen fide dağıtımı törenine katıldı.

Projenin amacı üreticilerimize kontrollü üretim modelini benimseterek kalıntısız gıda teminini sağlamak aynı zamanda da sebze yetiştiriciliğinde önemli bir girdiye sahip fide maliyetinde üreticilerimize destek olmaktır. Proje kapsamında %75 Bakanlık ve %25 üretici katkısı ile Süleymanpaşa, Şarköy, Hayrabolu ve Çorlu ilçelerimizde toplam 126.100 adet yazlık sebze fidesi (salatalık, domates, biber, patlıcan ve karpuz) dağıtımı yapılacaktır.

Bakanlığımız tarafından ilk defa 2021 yılında uygulamaya konulan; Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKE) ile işlenmeyen ve nadasa ayrılan alanlar ile işlemeli tarıma uygun olmayan alanlar öncelikli olmak üzere uygun tarımsal üretim yöntemleri kullanmak suretiyle bitkisel üretimin artırılmasına yönelik ülkesel boyutta projeler başlatılmıştır. Tekirdağ genelinde 25 TAKE projesi uygulanarak hayata geçirilmiştir, bu yıl yaklaşık 9 milyonluk bütçe ile 6 projemiz devam etmektedir.