T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kahverengi Kokarca Eğitimi Düzenlendi

Yayın Tarihi : 8.03.2024
Bakanlığımızca uygulanan Bitki Sağlığı Uygulama Programı çerçevesinde 2023-2025 yılları arasında uygulanmak üzere “Kahverengi Kokarca (Halyomorpha halys) Eylem Planı” hazırlamıştır. Eylem planı doğrultusunda 2024 yılı Kahverengi Kokarca (Halyomorpha halys)  ile mücadele yılı ilan edilmiştir. 

Bu kapsamda; İl Müdürlüğü olarak bölgemizden sorumlu araştırma kuruluşu olan Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa bir hizmetiçi eğitim programı düzenlendi. İl Müdürü Oktay Öcal, eğitim toplantısı açılış konuşmasında kahverengi kokarcanın öneminden bahsetti. Toplantıya İlçe Müdürlüklerimizden bitki sağlığı sorumlusu 25 teknik personel katıldı. 

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde görevli araştırmacılardan Gürsel Çetin Batı Mısır Kök Kurdu hakkında, Dr. Pınar Hephızlı Göksel Kahverengi Kokarca konusunda sunumlarını yaptı. Eğiticilerin eğitimi şeklinde yapılan toplantıda; teorik ve pratik uygulamaların yanı sıra çalışmaların Eylem Planı çerçevesinde yapılması ve toplumsal farkındalığın oluşturulması hedeflendi. Ülkemiz ve bölgemiz için tehdit olan diğer zararlılar hakkında da bilgilendirmeler yapıldı. Ayrıca, toplantı sonunda Tekirdağ İlinde Bitki Sağlığında öncelikli konular ve 2024 yılında yapılacak sürveylere de değinilerek toplantı tamamlandı.