T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ALTIPARMAK KİRAZ PROJESİ FİDAN DAĞITIMI YAPILDI

Yayın Tarihi : 5.02.2024

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce finanse edilen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında fidan dağıtım etkinliği yapıldı.

Kiraz Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi ile ilimiz coğrafi işaretli ürünlerinden daha çok sanayiye yönelik olan yerel çeşit Şarköy Altıparmak Kirazı %75 bakanlık desteği, %25 çiftçi katkılı olarak 7 mahallede 55 çiftçimize 69 dekarlık bahçe tesis edilmek üzere 1800 adet fidan dağıtımı gerçekleştirildi.

Proje kapsamında; ilk olarak 2023 yılında Şarköy ilçemizde 1000 adet mahlep anacı üzerine aşılanan yerel çeşit Altıparmak Kirazıyla 33 dekar alanda, 500 adet sofralık olan farklı çeşitlerle 19 dekar bahçe tesisi yapılmıştı. Projenin ikinci yılında 1800  adet Altıparmak kiraz fidanı ile 69  dekarlık yeni kiraz bahçesi tesisi kurulmasıyla, proje kapsamında bugüne kadar 121 da alanda kiraz bahçesi yapılmış olacaktır.

Fidan dağıtım törenine Şarköy Kaymakamı Dr. Ahmet Naci HELVACI, İl Müdürü Oktay ÖCAL, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve ilçe müdürlüğü teknik personelleri ve üreticiler katıldılar.