T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Su Verimliliği Seferberliği: Sanayi-Su Buluşması Programı Yapıldı

Yayın Tarihi : 5.02.2024Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Kocaeli Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Su Verimliliği Seferberliği: Sanayi-Su Buluşması" programına katıldı.
Bakan Yumaklı, burada yaptığı konuşmada, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de teknoloji, yapay zekâ, gelişmiş insan kaynağı, elverişli üretim ve ulaşım altyapısıyla sanayide önemli gelişmeler yaşandığına değinerek, Kocaeli'nin de sanayi varlığıyla, üretim kapasitesiyle, sanayinin ve üretimin baş şehri olduğunu söyledi.
Yumaklı, suyun artık tüm alanlarda ve sektörlerde stratejik olarak da önemli girdilerden biri olduğunu vurgulayarak, "Ülkeler için zengin su kaynaklarına sahip olmak, politik, sosyal ve ekonomik güç de demek aynı zamanda. Büyüyen ekonomimiz ve artan üretimimizle sanayide suya olan ihtiyacımız da artmakta. Ürün hazırlığından temizliğine kadar üretim proseslerinin tamamında suya olan ihtiyacımız son derece yüksek." diye konuştu.
İl Müdürü Oktay Öcal’ın Tekirdağ Valiliği adına katıldığı programda konuşmaların ardından Bakanlar Kacır ve Yumaklı, "Sanayide Su Verimliliği İş birliği" protokolünü imzaladı.