T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ayçiçeğinde Kuraklık ön tespit çalışmaları devam ediyor

Yayın Tarihi : 3.08.2023

İklim değişikliğinin getirdiği abiyotik stres faktörleri bitkisel üretim üzerinde olumsuz etkileri devam etmektedir. İlimiz ayçiçeği ekili alanlarında kuraklık nedeni ile oluşan verim kayıplarının tespit edilmesi amacıyla İl ve ilçe Müdürlüğümüz teknik  personelleri saha çalışmalarına devam etmektedir. Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Ürün Masaları biriminden ve Edirne Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden konu uzmanları saha çalışmalarımıza eşlik ettiler.

İl genelinde 11 ilçemizde konuya kuraklıktan etkilenen alanlara ilişkin ön tespit çalışmalarımız devam etmektedir,  muhtarlıklar ve üreticilerimizden gelen başvuruların İlçe Müdürlüklerimizce alınarak raporlanması, ilçe düzeyinde kuraklıktan etkilenen alanların hasat öncesi sahada kontrollerine edilmektedir.

İlimizde kuraklık etkisine ilişkin olarak hem Namık Kemal Üniversitesinden hem de Edirne Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden ayrıntılı rapor talep edilmiş olup, çalışmaların sonunda elde edilecek zarar kayıpları Valilik ve Bakanlığa sunulacaktır.