T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Çekirge Zararı İncelemesi Yapıldı

Yayın Tarihi : 21.07.2023

Muratlı ilçesi Hanoğlu Mahallesi’nde bulunan merada çekirge zararı ihbarı üzerine İl/İlçe Müdürlüğü teknik personeli tarafından yerinde inceleme ve tespit çalışmaları yapıldı. İncelemeler sonucunda mera alanı ve çevresinde bulunan ayçiçeği ekili alanda zarar tespit edilmedi. 

Önümüzdeki süreçte ekonomik zarar oluşturma ihtimaline yönelik olarak Muratlı ilçesi Hanoğlu Mahallesi ve bulaşık alan tespit edilen Süleymanpaşa İlçesi Kayı Mahallesi’nde ilaçlama kararı alındı. Çekirge mücadelesi “Devlet Yardım Mücadelesi” kapsamında olduğundan bitki koruma ürünü Bakanlığımız tarafından İl Müdürlüğümüze tahsis edildi.
İlaçlama çalışmalarının arılara zarar vermemesi ve daha etkin için Müdürlüğümüz koordinasyonunda muhtarlık, üreticiler, belediye ve özel firmalara ait alet ve ekipmanlarla gerekli tedbirler alınarak akşam saatleri yapılıyor.
Konuyla ilgili olarak il genelinde tüm çiftçilerimiz SMS ile bilgilendirilmiştir. Ekili alanlarda çekirge görülmesi durumunda ise il/ilçe müdürlüklerimize bilgi verilmesi önem arz etmektedir.​