T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Zeytinciliğin Sorunları ve Çözüm Önerileri Toplantısı Yapıldı

Yayın Tarihi : 22.06.2023


İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal, Şarköy İlçesi Mürefte Mahallesi Marmara Birlik Kooperatifi toplantı salonunda düzenlenen “Zeytinciliğinin Sorunları ve Çözüm Önerileri" konulu toplantıya katıldı.

Toplantıda; Şarköy Zeytinciliğinin Mevcut Durumu, Zeytin Hastalık ve Zararlı Mücadelesinde Yeni Yaklaşımlar, Zeytin Zararlı (Zeytin Sineği, Zeytin Güvesi, Kara Koşnil, Pamuklu Bit vb.) Mücadelesinde Pratik Uygulamalar, Zeytinde Verim ve Kaliteyi Etkileyen Faktörler, Zeytin Fizyolojisi, Budama, Gübreleme, Sulama konularında sunumlar gerçekleştirildi. Toplantının soru-cevap bölümünde üreticiler; yaşadıkları sorunları ve taleplerini dile getirdi, konu uzmanlarının çözüm önerilerini dinlediler.

                Kapanış konuşmasında,  katılımcılarla kısa süreli interaktif görüşmeler yapan İl Müdürü Oktay Öcal,  Bakanlık olarak her zaman üreticilere destek olunacağını ve bu tip toplantıların çok yararlı olduğu belirtti, katkılarından dolayı üreticilere teşekkür etti.

İl Müdürlüğü ve Şarköy İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıya; İl Müdürü yanında Şarköy Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, Ziraat Odası Başkanı Ömer Düzgen, Marmarabirlik Mürefte Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Kahraman Koçer, konu uzmanları; Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsünden Ziraat Mühendisi Dr. Handan Ataol Ölmez, Yalova Atatürk Bahçe Bitkileri Kültür Araştırmaları Enstitüsünden Ziraat Mühendisi Dr. Nesrin Aktepe Tangu, Edremit Zeytincilik Üretme İstasyonundan Ziraat Mühendisi Mustafa Kalaycı, Orhangazi İlçe Tarım Müdürü Mehmet Çınar, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, üretici ve çiftçilerimiz katıldı.