T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tekirdağ’da Balıkçılar Dronla Denetlendi

Yayın Tarihi : 4.10.2022

01.10.2022 tarihinde Marmara Denizi Tekirdağ Deniz Sahasında İl Müdürlüğümüz ve Sahil Güvenlik unsurları TCSG-88 ve KB-17 gemilerinin iştiraki ile ortak balıkçılık ve su ürünleri denetimleri gerçekleştirilmiş ve denetimlerde drone kullanılmıştır.

Denetimlere İl Müdürümüz Oktay Öcal, TCSG-88 Gemisi Komutanı S.G. Yüzbaşı Burak Akanpınar, Müdürlüğümüz su ürünleri kontrol görevlileri ile sahil güvenlik personelleri katıldı.

Yapılan denetimlerde 1 Eylülde başlayan av sezonunda bereketli bir sezonun sürdüğü görülmüş, su ürünleri istihsalinde kullanılan istihsal vasıtalarının haiz olmaları gereken asgari vasıf ve şartlar ve bunların kullanma usul ve esasları ile sağlık, memleket ekonomisi, seyrüsefer, teknik ve bilimsel yönlerden bölgeler, mevsimler, zamanlar, su ürünleri cinsleri, çeşitleri, ağırlık, irilik, büyüklük gibi vasıflar bakımından konulan yasak, sınırlama ve yükümlülükler denetlenmiştir. Gırgır av aracı ile palamut avcılığı yapıldığı ve balıkçılarımızın 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunun ve bağlı mevzuatına uyduğu tespit edilmiştir.

Su ürünlerinin korunması, sürdürülebilir olması ve yasadışı su ürünleri avcılığında caydırıcılığın sağlanması amacıyla getirilen düzenlemelerin etkin bir şekilde uygulanması için, deniz, iç sular, karaya çıkış noktaları, balık halleri, nakil güzergahları, işleme ve değerlendirme tesisleri, soğuk hava depoları, toptan ve perakende satış yerlerinde denetimler yapılmaktadır. Yapılan denetimlerde 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve bağlı mevzuatı gereği bilgilendirmeler yapılmaktadır. Denetimlerimiz devam etmektedir.