T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yerli Hibrit Ayçiçeği Tohum Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi Tarla Günü Yapıldı

Yayın Tarihi : 16.9.2022

​Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) tarafından 2022 yılında uygulamaya konulan “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında kurulan demostrasyon çalışmasının sonuçlarını görmek amacıyla düzenlenen Tarla Günü Etkinliğine Vali Aziz Yıldırım, Saray Kaymakamı Adem Ünal, İl Müdürümüz Oktay Öcal ve üreticilerimiz katıldı.

Toplam 7 ilde uygulanan yerli ve milli çeşit ayçiçeği tohumlarının yaygınlaştırılması projesinde ana hattı ülkemize ait olan, uzun yıllar sonunda yerli gen hatları kullanılarak ıslah edilen yerli ve milli hibrit ayçiçeği tohumlarımızın yaygınlaştırılması amaçlandı.
Proje kapsamında ilimizde, %75 Bakanlık hibeli 3 farklı yerli tohum, 380 çiftçi ailesine toplamda 3.000 kg olmak üzere dağıtıldı. Dağıtılan yerli tohumlarımız 10.000 dekar alanda ekildi. Saray İlçemizde 105 çiftçimize 530 kg tohum dağıtımı ile 1.300 dekar alanda ayçiçeği ekilişi gerçekleşti. 
Demonstrasyon çalışması ile bölgemiz iklim koşullarında ve toprak yapısında yerli ayçiçeği tohumlarının piyasada bulunan diğer ayçiçeği tohumları ile kıyaslamasının yapılması ve en uygun olanlarının tespit edilerek çiftçilerimize yerinde gösterilmesi amaçlandı. 
Çalışmada; Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından ıslah edilerek tescil edilmiş yerli çeşitlerimiz SUN2259, SUN2239, 11TR077, TR2242 ile bölgede kullanılan çeşitlerden PİONEER130, MAS80, MAS87 çeşitleri ile ekiliş yapıldı. Çeşitler; üretim haklarını alan 3 firmaya aittir. Bunların bir tanesi aynı zamanda Üniversitemiz, Trakya Kalkınma Ajansımız ve Ticaret borsalarımız ile 26 tane tohum firmamızın da içinde bulunduğu Trakya Tohum A.Ş’dir. 
Her bir çeşitten 12 sıra ekiliş yapılarak 1,5 dekar alandan oluşan toplam yedi deneme parseli oluşturuldu. Tüm çeşitler aynı zamanda ekilmiş ve aynı uygulamalar yapılmıştır. 
Konuşmaların ardından etkinlikte ekilen tohumlar hasat edildi ve yağ oranları ile veriminin tespiti yapıldı.