T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Şarköy İlçemizde Bağ Çubuğu ve Tel Dağıtım Töreni düzenlendi

Yayın Tarihi : 1.9.2022

Tarım ve Orman Bakanlığınca finanse edilen ve Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uygulanan 2022 yılı Tekirdağ Bağcılığının Modernizasyonu Projesi kapsamında üreticilerimize bağ çubuğu ve tel dağıtımı yapıldı.

 

Düzenlenen törene Vali Aziz Yıldırım, Şarköy Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, İl Müdür Yardımcımız Ahmet Tokgöz, ilçe protokolü ve üreticiler katıldı. Vali Yıldırım'ın konuşmasının ardından üreticilere toplam 1984 bağ çubuğu, 1860 çelik tel dağıtımı yapıldı.

 

Şarköy İlçemizde 29.650 da bağ alanı mevcut olup 20.000 da şaraplık, 9.650 da alanda ise sofralık üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır. En yaygın şaraplık üzüm çeşitleri semillion, cinsault(şensu), yapıncak gamay sofralık üzüm çeşitleri alphonse, cardinaldir. Son dönemde red glope ve palieri çeşitleri tercih edilmektedir.

 

İlçe genelinde goble sisteminde üzüm üretimi yapılmaktadır. Son yıllarda üreticilerin yüksek telli terbiye sistemine geçiş yaparak toprak işleme, budama, hastalık zararlılarla mücadelede kolaylık, kalite ve yüksek verim elde edildiğinden yeni kurulan bağlar telli terbiye sistemine uygun olarak yapılmaktadır.