T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ACI BAKLA PROJESİ KAPSAMINDA KILAVUZLU MAHALLESİ'NDE TOHUM DAĞITIMI YAPILDI

Yayın Tarihi : 22.10.2021

Süleymanpaşa İlçesi Kılavuzlu Mahallesi'nde Acı Bakla Tohumu Dağıtım Töreni Yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanmakta olan "Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında İl Müdürlüğümüzce hazırlanan, Tekirdağ Çiftçi Kooperatifi ve NKÜ Ziraat Fakültesi işbirliğiyle yürütülen  Alım Garantili Sözleşmeli Üretim şeklinde 10 ilçede toplam 1000 dekar alanda uygulamaya konulan  "Alternatif Yem Bitkisi Acı Bakla Projesi" tohum dağıtımı yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay ÖcalL törende yaptığı konuşmada; "İlimizde yoğun olarak tarımsal üretim yapılıyor , bunun  sonucunda topraktaki organik madde miktarı düşüyor. Biz hep aynı ürünleri ekerek bu düşüşü önleyemeyiz. Acı bakla, aynı zamanda bir baklagil bitkisi olması nedeniyle münavebeye çok uygun, iklim değişikliği ve kuraklığa karşı dayanıklı, ayrıca içeriğinde yem sanayi için zengin protein ve yağ içeriğine sahip.  Ülkemiz yem sanayinin hammadde ihtiyaçlarının karşılanması, çok pahalı olan soyaya alternatif bir yem kaynağı olarak Acı Baklayı teşvik ediyoruz. Gecen yıl yapılan demonstrasyon çalışmalarımızdan alınan sonuçlardan memnunuz, Acı Bakla danelerinden elde ettiğimiz deneme yemlerinin alkoloid düzeyleri normal seviyelere düşürüldü, yakın zamanda TAGEM ile birlikte bu yemlerin besleme performanslarını inceleyeceğiz. Hayvancılığımız için yem kaynağı önemli, bu nedenle  bu projeyi çok önemli buluyorum, bölgemizde acı bakla yetiştiriciliğinin yaygınlaşması arzusundayız. Tohum alan üreticilerimize şimdiden bereketli ürünler dilerim." dedi.

Projemiz 10 ilçemizde toplam 30 çiftçi ailesine 15.000 kg Acı Bakla Tohumu dağıtılarak devam ediyor, hasat sonunda elde edilen ürünler, Tekirdağ Önder Çiftçi Kooperatifi tarafından satın alınarak ve farklı rasyonlarla yem denemesi  yapılması ve projenin  2022 yılında artarak sürdürülmesi planlanmaktadır.