T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ KUTLAMALARI

Yayın Tarihi : 20.10.2021

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır. 

Ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı koordinatörlüğünde Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile ortaklaşa yürütülen ve her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan 16 Ekim Dünya Gıda Gününün bu yılki ana teması "Eylemlerimiz geleceğimizdir. Daha İyi Üretim, Daha İyi Beslenme, Daha İyi Bir Çevre ve Daha İyi Bir Yaşam" olarak belirlemiştir.

2021 Dünya Gıda Günü, kimseyi geride bırakmadan, daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam için daha verimli, kapsayıcı, dayanıklı ve sürdürülebilir tarım - gıda sistemlerine dönüşümün desteklenmesi gerektiği konusunda farkındalığı arttırmayı ve herkesin besleyici ve güvenli gıdaya erişimini sağlamak için sektörler arasında eylem çağrısında bulunmayı hedefliyor.

İlimizde de İlçe Müdürlüklerimiz tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle gıda günü kutlandı.

Çerkezköy İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Kızılpınar Gültepe Mahallesi Osmanlı İlkokulunda öğrencilere Gıdanı Koru el broşürleri dağıtılarak, İlçe Müdürümüz tarafından gıdayı korumanın önemi, obeziteyle mücadele ve israfın önlenmesi konularında bilgiler verilmiştir. Kutlamalar sonunda, öğrencilere UHT süt ve karışık kuruyemiş ikramı yapılmıştır.

Gıda İşletmelerine, Gıdanı Koru temalı afişler dağıtılmıştır.

Çorlu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce halkın rağbet gösterdiği alanlardaki elektronik ilan panolarında Dünya Gıda Günü'nün 2021 teması gösterime sunulmuştur.

Marmaraereğlisi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından İlçe İlkokullarında, Dünya Gıda Günü kapsamında Gıda Güvenilirliği, Beslenme ve Gıda İsrafı ile ilgili etkinlikler düzenlenerek bilgilendirici afişler panolara asılmıştır.

Süleymanpaşa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Karadeniz Mahallesi 100. Yıl Mehmet Sadık Özyüksel İlkokulu'nda düzenlenen organizasyonla öğrencilere günün anlam ve önemi hakkında sunum yapılmış, gıda israfı ile ilgili videolar izlenmiştir. Ayrıca okul bünyesinde düzenlenen resim ve şiir yarışmasında dereceye giren çalışmalar sergilenmiş, şiir yarışmasında derece alan şiirler okunarak öğrencilere meyve ikramı yapılmış ve minik öğrencilerle birlikte neşeli fotoğraf çekimleri gerçekleştirilmiştir.

Program sonunda 100. Yıl Mehmet Sadık Özyüksel İlkokulu bünyesinde düzenlenen resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimize İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz ve Okul Müdürü tarafından ödülleri takdim edilmiştir.