T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

16 Ekim Dünya Gıda Günü Kutlu Olsun.

Yayın Tarihi : 16.10.2021

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor. Bu yılki Dünya Gıda Günü teması, "Eylemlerimiz geleceğimizdir:  Daha İyi Üretim, Daha İyi Beslenme, Daha İyi Çevre ve Daha İyi Yaşam" olarak belirlendi.

41'incisinin düzenleneceği Dünya Gıda Günü, Covid-19 pandemisi nedeniyle 19 Ekim 2021 tarihinde, FAO ve Sürdürülebilirlik Akademisi işbirliği içerisinde Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ'nin katılımlarıyla videokonferans ortamında gerçekleştirilecek. 

Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürü Sayın Oktay ÖCAL 16 Ekim Dünya Gıda Günü için; "Her yıl 16 Ekim günü kutlanan Dünya Gıda Günü, dünya çapında milyonlarca insan açlıkla mücadele ederken veya yetersiz beslenirken diğer yanda büyük miktarda israf edilen gıdalar hakkında farkındalık yaratılıp faaliyete geçilmesini, herkesin gıda güvenliğine ve besleyici gıdalara ulaşmasının ne kadar önemli olduğunu bize göstermektedir.

          Bakanlığımızın devam etmekte olan Gıdanı Koru Kampanyası ile birlikte geniş kitlelere ulaşılmış, gıda kayıp ve israflarının azaltılması ile gıda güvenliğinin sağlanması hakkında farkındalık yaratılmıştır.'' Dedi.