T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BALIKÇILIK AV SEZONU AÇILIYOR

Yayın Tarihi : 31.8.2021

İlimizde 1 Eylülde başlayacak balıkçılık av sezonu açılışı için, Şarköy İlçemiz Hoşköy Balıkçı Barınağında, Tekirdağ Vali Vekili Sayın Asalet Karabulut, Şarköy Kaymakam Vekili Sayın Fidan Bozkır, İl Müdürümüz Sayın Oktay Öcal, Şarköy Sahil Güvenlik Komutanlığı personelleri, Su Ürünleri Kooperatif temsilcileri ve bölge balıkçıklarının katılımıyla yeni sezonda balıkçılarımıza bol ve bereketli bir av sezonu dilemek, barınak ve deniz çöpleri ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikte balıkçılarımızla sohbet edilerek ikram yapıldı.

Balıkçılarımıza balık avcılığının sürdürülebilirliğinin sağlanması için koruma ve kullanma dengesinin mutlaka sağlanması gerektiğinin altını çizildi. Su ürünleri avcılığının sürdürülebilirliğini temin etmek için Bakanlık ve paydaş kurumlarla bir dizi denetim getirildiği hatırlatılarak, deniz, iç sular, karaya çıkış noktaları, satış yerleri, yol güzergahları, soğuk hava depoları ve işleme tesislerinde sıkı denetimlerin devam edeceği ifade edildi.

Toplantının soru-cevap bölümünde; balıkçılarımız özellikle müsilajdan kaynaklı olumsuzlukları dile getirerek, avcılık, av sahalarının etrafında bulunan yasak sahalar,  gemi trafik hattı gibi alanlarda yaşadıkları zorlukları bildirmişlerdir.

Balıkçılarımıza müsilajın olumsuz etkilerinin azaltılması için ilgili kurumların tüm imkanları ile mücadele ettiği, son dönemde önemli ölçüde azaldığı ve çalışmaların devam edeceği, Geleneksel Kıyı Balıkçılığının Desteklenmesi Kapsamında Marmara Denizinde faaliyet gösteren balıkçı gemilerine destek miktarının iki katı olarak uygulanacağı ve destekleme müracaatlarının başladığı bildirildi.

Etkinlik kapsamında; balıkçılarımız tarafından barınak içinden ve avcılık esnasında elde edilen deniz çöpleri sergilendi ve dalgıçlar tarafından denizin dibinden çöpler çıkarılarak çevre temizliği yapıldı.

Yeni av sezonunun tüm balıkçılarımıza hayırlı olmasını temenni edilerek,  av sezonunun bereketli geçmesi için dua edilerek bol kazançlar dilendi.