T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

NOHUT ÇEŞİT DEMONSTRASYONU TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 3.8.2021

"Tarla Günü" etkinliği Saray ilçesi Kurtdere Mahallesi'nde çiftçi Cengiz Kadı'nın nohut tarlasında gerçekleştirildi.

Nohut tarımının ilimizde yaygınlaştırılması ve nohut çeşitlerinin çiftçilerimize tanıtılması amacıyla İlimiz Saray İlçesi Çayla ve Kurtdere Mahallelerinde 6'şar dekar alanda çiftçi şartlarında Nohut Çeşit Demonstrasyonu, Azkan ve Göksu nohut çeşitleri kullanılarak uygulandı.

İl Müdürümüz Sayın Oktay Öcal yaptığı konuşmalarında "Nohut üretiminde kendine yeter bir ülke olduğumuzu hatta üretim fazlası nohutu ihraç ettiğimizi belirtti. İl müdürlüğü olarak amacımız ilimizde sertifikalı tohum kullanımını yaygınlaştırarak dekara verimin artırılması, baklagillerin münavebede yer almasının sağlanması, yeni verimli ve kaliteli çeşitlerin üreticiye gösterilerek uygun maliyetli protein kaynağı olan nohutun ekim alanının artırılmasını hedeflemektedir " dedi. Ayrıca İlçe Müdürümüz Seyide Özgül Yılmaz da nohut ve yetişticiliği hakkında açıklamalarda bulundu.  

Konuşmaların ardından nohut hasadı yapıldı.

Düzenlenen etkinliğe Saray Kaymakamı Asalet Karabulut, Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürümüz Oktay Öcal, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Saray İlçe Tarım Müdürü Seyide Özgül Yılmaz'ın yanı sıra kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.